Proč mají šperky punc

01.05.2023

Co je to Punc?

Punc je malá značka kterou můžeme najít na rubové straně šperků z drahých kovů. Má nás informovat o ryzosti a o tom, že šperk prošel příslušnou kontrolou úřadu.

Punců si můžeme na našich špercích všimnou klidně hned několik, a jak se v tomto označení orientovat? To, že na našem šperku vidíme vyražené "jakési číslo" nemusí hned znamenat, že se jedná o pravý kov, ptáte se proč?  

Punců je totiž hned několik.

Ryzostní:

Jedná se o číslo označující ryzost kovu, na kterém je značka vyražena. Tento punc dává na šperk sám výrobce nebo zlatník. Ryzostní punc se dá zakoupit poměrně jednoduše a není k tomu zapotřebí být zlatník. Z toho důvodu se můžeme dodnes setkat s podvrhy šperků. Taková pěkně vyleštěná mosaz s číselným puncem, může na první pohled nezkušenému oku připadat jako zlato.

Výrobní:

Každému registrovanému zlatníkovi nebo společnosti, přidělí puncovní úřad jedinečný punc.Většinou se skládá z iniciálů. Tuto značku vyráží na šperk také sám výrobce nebo zlatník.

Státní:

Tento punc jako jediný vyráží na šperk přímo puncovní úřad. Každá ryzost kovu má své osobité označení. Jak takové puncy vypadají se dá snadno vyhledat na internetu a měli by být viditelně vystavené v každém zlatnictví nebo zlatnické dílně.

Tento punc vám dává jistotu, že šperk prošel patřičnou kontrolou. 

Jaké šperky se nemusí puncovat:

Existuje jaká-si podlimitní hmotnost. U zlata a platiny to je do 0.5 g a u stříbra do 3 g. Šperky do této hmotnosti nepodléhají kontrole puncovního úřadu. Za to, ale musí obsahovat ryzostní a výrobní značku.

Pro šperky dovezené z ciziny platí stejné váhové pravidlo, ale většinou na nich nalezneme odpovědnostní punc, který odkazuje na dovozce.