Královská trojice drahých kamenů

27.03.2023

Safír - Rubín - Smaragd

Safír: patří mezi nejvzácnější modré drahokamy. Stojí za tím čistota modré barvy a vysoká tvrdost, na Mohsově stupnici dosahuje čísla 9.

Patří do rodiny korundů, stejně jako rubín. Byl vnímán jako symbol pravdy, vznešena, upřímnosti a moudrosti. Ve starověkém Řecku a Římu sloužil jako ochranitelský talisman, který uměl odvrátit zlo a nebezpečí.
V historii nalezneme mnoho safírových šperků. Ale hodnota Safíru vzrostla hlavně díky jeho příběhu. Když Napoleon požádal Josephine o roku s prstenem, který spojuje modrý safír s diamant, oba ve tvaru kapky.
Nebo 104 karátový stuartovský safír, který vystřídal mnoho majitelů, než se zabydlel na anglické koruně .
Nakonec nejslavnější zásnubní prsten všech dob – safírový prsten, který patřil princezně Dianě a nyní zdobí ruku vévodkyně Kate.


Rubín: patří mezi nejvzácnější drahokamy na naší planetě. Jedná se o červenou variantu minerálu korundu, na stupnici tvrdosti ho tedy najdeme hned za nejtvrdším diamantem. Mezi korundy řadíme také safír – kromě červené varianty korundu se všechny ostatní (modrá, žlutá ...) nazývají safíry. V některých případech se ani odborníci nemohou shodnout, zda korund růžové barvy označit za růžový safír, nebo světlý rubín.
Jasně zbarvený rubín ve větších velikostech je opravdu raritní a může dosahovat i vyšší hodnoty než diamant o stejné váze.


Smaragd: společně s rubínem a safírem patří do tzv. velké trojky nejhodnotnějších barevných drahokamů. Jméno pravděpodobně získal z řeckého slova smaragdos, což znamená zelený kámen. Pro smaragd jsou charakteristické vnitřní inkluze. Zcela čisté smaragdy jsou extrémně vzácné.
Tyto malé nedokonalosti navíc každému smaragdu dodávají zcela jedinečný vzhled.
První zmínky o smaragdu pocházejí z období kolem roku 1 500 př. n. l. z Egypta.
Velkou slabost pro něj měla Kleopatra.
Během historie byly smaragdu přisuzovány nejrůznější schopnosti. Například pro Římany symbolizoval lásku a krásu. Měl mít rovněž schopnost umožnit svému nositeli vidět pravdu, posilovat paměť a intuici.