Je bílé zlato opravdu bílé?

04.05.2023
Co když Vám povím, že bílé zlato vlastně neexistuje ...

Stalo se Vám někdy, že jste si koupili šperk z bílého zlata a on Vám začal "žloutnout"?

Dnes se pokusím vysvětlit proč tomu tak je. Nebojte, nejedná se o žádný podvod prodejce, který jen nechal "přebarvit" žlutý šperk. Zkrátka je velmi jednoduché vysvětlení, které Vám už né každý prodejce / zlatník před koupí šperku prozradí. 

Všichni víme, že zlato které se těží tj. 24Kt ryzí zlato, má zářivě žlutou barvu, pro práci se šperkem je absolutně nepoužitelné, protože je příliš měkké. (Teď se nebavme o šperkách z dob králů). 

Z toho důvodu se začaly vyrábět tzv.slitiny zlata, nejznámější jsou 14kt (585/1000) a 18kt (750/1000)
To znamená, že je vždy větší podíl ryzího (žlutého zlata) a zbytek slitiny je příměs.

Bílé zlato je slitinou zlata s kovy, které jeho původní žlutou barvu zesvětlují. Hlavní složky jsou nikl a palladium, případně mangan. Doplňkově se do bílého zlata přidává také rhodium, zinek a měď. Z toho logicky vyplývá, že bílé zlato musí být lehce nažloutlé, protože procentuální množství příměsi je menší než množství zlata ryzího. Teď se možná ptáte, ale jak to, že šperky z bílého zlata jsou při koupi zářivě bílé?…

Je to proto, že šperky vyráběné z této slitiny se stejně jako například stříbro tzv. Rhodiují.
Rhodium je odrůda platinového kovu a používá se k pokovování šperků z bílého zlata a stříbra.
Bohužel tím, že se jedná pouze o povrchovou úpravu, nošením se Vám ze šperku ošoupe a poté na  Vás vykoukne opravdová, světle žlutá barva bílého zlata. Pokud chcete, aby byly Váše šperky stálé zářivě bílé, je potřeba je nechávat pravidelně Rhodiovat.

A to je prosím celá ta záhada. .)