Jaké jsou barvy zlata

27.03.2023

Jaké jsou 3 základní barvy zlata a z čeho se skládají?...


Zlato ve své nejčistější – ryzí formě má opravdu výrazně zlatožlutou barvu. Je tedy o mnoho žlutější, než barva zlatých šperků které běžně nosíme. Další jeho vlastností je měkkost. Aby mohl vzniknout šperk, který vydrží, je nutné do zlata přidat i jiné kovy, které mu dávají potřebnou tvrdost a odolnost. A právě tyto příměsi mají vliv i na výslednou barevnost.

Žluté zlato:
se vyrábí mícháním zlata, stříbra a menšího množství mědi. Zatímco podíl čistého zlata je daný, tak poměr ostatních kovů se může lišit. Vyšší poměr stříbra dodá zlatu jemnější a méně výrazný tón, zatímco naopak vyšší podíl mědi vytváří tón tmavě žlutý.

Bílé zlato:
vzniká přidáním kovů, které mají stříbrno bílé zabarvení, jako je stříbro, zinek, nikl nebo paladium. Často mívá ještě úpravu, tzv. Rhodium, to dodává bílému zlatu finální bílý nádech.

Červené / Růžové zlato:
je slitina zlata a mědi. Vždy je však u zlata o stejné ryzosti totožný podíl zlata, takže určitě neplatí, že by zlato růžové bylo méně hodnotné než jiné. Růžové zlato bylo ještě do nedávna populární především ve východních státech. U nás se dočkalo popularity až v posledních letech.