Co je to zirkon.

04.04.2023

Možná to zní překvapivě, ale nejstarším minerálem na Zemi je právě zirkon, chemickým složením křemičitan zirkonia (ZrSiO4). 

První vzorek byl nalezen v Austrálii a jeho stáří se odhaduje na 4,4 miliardy let. Ve šperkařství byl oblíbený ve 20. letech minulého století. 

Barevná škála odstínů, ve kterých se zirkon v přírodě vyskytuje, je opravdu pestrá. Nejobvyklejší jsou žluté, červené a hnědé tóny. Čirý zirkon se díky vysoké brilanci podobá diamantu, na rozdíl od něj se ale vyznačuje dvojlomem a tvrdostí 7,5 na Mohsově stupnici (oproti 10 u diamantu).

Kubická zirkonie: nejzdařilejší napodobenina diamantu
Po mnoho staletí se vědci snažili vytvořit co možná nejvěrnější náhražku diamantu. Jakmile byl v 70. letech minulého století objeven proces výroby kubické zirkonie, rozšířila se produkce zirkonie do celého světa a stala se nejběžněji používanou imitací diamantu. 

Kromě bezbarvé varianty může mít jakoukoli barvu. Přestože má kubická zirkonie o něco méně brilance a naopak více (barevného jiskření) než diamant, na první pohled je od něj nerozeznatelná. 

Pokud byste však kupovali šperk a rozhodovali se mezi diamantem a kubickou zirkonií, je dobré vědět, že zirkonie má menší trvanlivost. 

Po nějaké době nošení zirkonie ztrácí svůj lesk, zatímco diamant stále září jako nový. Zirkonie je na stupnici tvrdosti 8,5.