Co je to Karát

30.04.2023

Každý z nás se již alespoň jednou setkal s tímto pojmem a to především v souvislosti s Diamanty nebo Zlatem.

Dnes se Vám pokusím přiblížit co to ten Karát vlastně je.Karát, zkráceně ct, je speciální jednotka používaná pro určování váhy diamantů a dalších drahých kamenů. Jeden karát představuje pětinu gramu, tedy 200 miligramů a zaokrouhluje se zpravidla na setiny.

Původ slova karát sahá až do sředověku. V dávné minulosti se ke zjišťování hmotnosti drahých kamenů používala semena rohovníku neboli svatojánského chleba s latinským názvem Ceratonia siliqua. Oficiální jednotka metrický karát s přesně danou váhou 0,2 g byla zavedena až v roce 1907.

 Takto se hmotnost drahokamů uvádí dodnes. K vážení se už ale nepoužívají semínka, nýbrž speciální váhy s přesností na tisícinu. S pojmem karát se dále můžete setkat i u klenotnických slitin, především zlata, kde označujeme jejich čistotu. V tomto případě se používá zkratka kt nebo jen k. Setkáte se tak s označením 14k nebo 24k zlato. 

Čím větší počet karátů slitina má, tím větší podíl vzácného kovu obsahuje.V praxi se často stává, že lidé zaměňují karátovou hmotnost s velikostí kamene. Mnozí z tak usuzují, že větší počet karátů automaticky znamená i větší kámen. Ale není to tak úplně pravda. Počet karátů ve skutečnosti neurčuje velikost, ale hmotnost kamene. Není tedy nijak zvláštní, že dva diamanty o stejné karátové váze budou vizuálně jinak velké.

Čím větší Diamant, tím vyšší cena?

Nemusí to být vždy pravda, hmotnost diamantu není jediné kritérium, které má vliv na cenu diamantu. Je to soubor tzv. 4C (Carat - hmotnost, Colour - barva, Clarity – čistota, Cut – brus). 

Může se tedy stát, že větší diamant, který vykazuje horší výsledky v jednom nebo více dalších parametrech, bude levnější než diamant s nižší hmotností. Barva i čistota mají vlastní hodnotící systém. U barvy cenu snižují žluté až hnědé tóny.