Co je to Rhodium a na co se používá.

23.03.2023
O rhodiu jsem se již zmínila v souvislosti s bílým zlatem, ale co to Rhodium vlastně je?

Rhodium s chemickou značkou Rh je drahý kov stříbrně bílé barvy. Spolu s palladiem a rutheniem patří rhodium mezi takzvané lehké platinové kovy.

Vyznačuje se velice dobrou chemickou stálostí a odolností, středně dobrou elektrickou a tepelnou vodivostí a poměrně vysokou tvrdostí. Patří mezi ušlechtilé kovy. 

Má vysokou teplotu tání (téměř 1964 °C; pro srovnání zlato taje při 1063 °C). Velmi špatně se rozpouští pouze v těch nejsilnějších kyselinách.

Rhodium a celá skupina PGM kovů se nejvíce používá v průmyslové výrobě. 

Spíše okrajové – ale z našeho pohledu to zajímavější – je využití palladia, ruthenia a rhodia (černého nebo bílého) k pokovování ve šperkařství. 

S galvanickým pokovením rhodiem se setkáme u šperků z bílého zlata a ze stříbra. 

U stříbrných šperků rhodiová vrstva výrazně zvyšuje jejich lesk a funguje jako ochrana proti přirozené oxidaci. Tuto oxidaci, známou jako černání, způsobuje vlhkost, vzduch a pot. Před agresivním potem nemusí stříbrný šperk ochránit ani rhodium.

V případě bílého zlata jde spíše o trend. Zlato totiž na rozdíl od stříbra není náchylné ke změnám barvy. Bílé zlato má přirozeně nažloutlý vzhled, a pokud ho pokovíme, získáme zářivě bílý šperk. Také u zlata ale rhodium plní i ochrannou funkci. Pokud dojde k poškrábání šperku, při obnově se obrousí hlavně vrstvička rhodia, a zákazník tak přijde o méně zlata než při obnově nepokoveného šperku.

Je dobré mít na paměti, že se každé pokovení časem setře.