České drahé kameny

28.04.2023
Věděli jste které drahé kameny jsou pro Česko typické? 

Vltavín:
je, ryze český drahokam. V historii byl považován za skleněné meteority, slzy prolévané kometami či úlomek Měsíce, který dopadl na Zem.

Známý byl už v době kamenné. Tyto drahokamy se tak staly předmětem denní potřeby.
Vltavín neboli moldavit, jak zní jeho původní pojmenování (používané dodnes), získal své jméno právě od místa jeho oficiálního prvního nálezu. Týn nad Vltavou je v německém překladu Moldauthein. První broušené vltavíny vsazené do šperku se objevily právě na této výstavě. Do té doby se používala broušená skla.

V jižních Čechách vznikla krásná tradice spojená s vltavíny. Každý muž, který si chtěl vzít svou milou, jí musel k svatbě darovat vltavín. Vltavín byl vnímán jako důkaz citů, které muž k ženě chová.
Vltavíny se stejně jako jiné kameny uchytily v léčitelství. Umí prý v těle odhalit nemoc, která ještě nepropukla, a dokonce stimulovat tělo, aby se s nemocí samo vypořádalo. Léčitelé k tomuto účelu často používají vltavínové kyvadlo.

Vltavín je v Čechách stále ve špercích často vyhledávaný kámen, bohužel se jedná o přírodní sklo a tím pádem je velmi měkký a nevhodný na každodenní nošení.

Český granát:
Když se řekne granát, mnozí z nás si vybavý temně červený drahokam známý jako český granát, který se proslavil po celém světě. Granát je přitom označení pro početnou skupinu minerálů, které mají stejnou atomovou a krystalovou strukturu, ale v chemickém složení se liší. Mezi granáty mohou být proto velké rozdíly ve vlastnostech i barvě.

Název granátu pochází z latinského pojmenování granátového jablka, České granáty bychom mohli považovat za národní poklad. Šperky z nich vyrobené si turisté s oblibou dovážejí domů jako suvenýr. Granáty znali již Keltové a ve středověku s nimi hojně pracovali čeští zlatníci. V tomto období získal tento geograficky specifický typ granátu i své pojmenování "český granát"

Co se týče tvrdosti, je na tom granát o mnoho lépe než Vltavín.
Nesvědčí mu však teplotní šoky(například z horké vody do studené).